HYTA INSPIRUJE

Sztuka minimalizmu zamiast wiecznego biegania między sklepami.

Dzisiejsze sklepy sprzedają nie tyle przedmioty, co marzenia. Marzysz o wizerunku człowieka sukcesu? Kupujesz garnitur lub garsonkę. Urządzasz dom w taki sposób, by robił luksusowe wrażenie. Pragniesz zmysłowej przyjemności? Nabywasz voucher do spa lub czekoladki nadziewane ambrozją. Czegokolwiek chcesz w swoim życiu, możesz to mieć. Oczywiście za spore pieniądze.
Czy idea budowy niewielkiego domu na zgłoszenie ma coś wspólnego z założeniami jogi?
 
Co jednak zrobić, gdy Twoim jedynym marzeniem jest poczucie harmonii? I masz już dość ciągłej gonitwy za kolejnymi celami? Gonitwy, która prowadzi Cię do siedzenia w pracy do późna przy nikłej nadziei, że kiedykolwiek zarobisz na własny dom? Odpowiedź przynieść mogą cnoty szatsampatti stanowiące jeden z ośmiu członów ścieżki jogi. A nasze domki mają z owymi cnotami bardzo wiele wspólnego.

Kontrola myśli w jodze dla początkujących

Sama to cnota, która polega na świadomym myśleniu. Aby zachować w swoim umyśle jedynie myśli świadome, trzeba nauczyć się zauważać, co dzieje się w naszej głowie. By kultywować ową cnotę, jogini nie zalecają jednak zatrzymywania myśli. W jogińskiej medytacji popularne jest ćwiczenie polegające na uświadomieniu sobie istnienia myśli i obserwowaniu, jak odpływają.
 
Gdy nabierzesz w tym praktyki, łatwo zauważysz, jak wiele oczekiwań innych spełniasz każdego dnia. Stworzysz też przestrzeń do tego, by zastanowić się, do czego w swym życiu chcesz dążyć. Czy naprawdę jest to wielki dom, który będziesz spłacać przez dziesięciolecia? Zostaw sobie to pytanie pod rozwagę.

Świadome działanie, a kręgosłup moralny

Nie tylko nasze myśli wymykają się naszej świadomości. Warto objąć swoją uważnością również działania, które wykonujemy każdego dnia. Zazwyczaj są one całkowicie odruchowe. Nie są podporządkowane żadnym wyższym celom. Marnotrawimy w ten sposób dni, miesiące i lata. A w efekcie nie osiągamy wcale tego, na czym nam naprawdę zależy, bo nie idziemy starannie zaplanowaną drogą.
 
Dama, bo o tej cnocie tu mowa, również może prowadzić do ciekawej konkluzji. Jak długo masz jeszcze zamiar automatycznie krążyć bez celu, skoro Twoje marzenie o harmonii we własnym domu może być w zasięgu ręki?



„Joga to wzmocnienie w odpoczynku. To wolność w rutynie. To pewność poprzez samokontrolę. Energia w środku i na zewnątrz.”


Ymber Delecto

Odrzucenie iluzji. Życie w prawdzie

Cnotę Uparama można wyjaśnić najprościej. Praktyka jogi zaprasza Cię do przyjmowania życia takiego, jakim jest w rzeczywistości. W miejsce wiary w wygraną na loterii czy zarobienie milionów na cudownym wynalazku pojawia się wówczas akceptacja.
 
Zaczynamy zastanawiać się, co możemy zrobić z tym, co już mamy. A to łączy się płynnie z kolejną cnotą jogińską, jaką jest Titiksza.


Ekonomia emocjonalna i równowaga

Samadhana ma wiele wspólnego z harmonią, do której dążysz. Ucząc o Samadhanie, jogini podkreślają znaczenie zachowania spokoju wobec bodźców i emocji. Zgodnie z owymi naukami oszczędzanie energii jest konieczne dla naszego rozwoju duchowego.
 
W przebodźcowanym świecie współczesnym jest to niezwykle trudne. Właśnie dlatego stworzenie własnego miejsca na Ziemi, w którym będziesz codziennie obcować z naturą, zdecydowanie ułatwi Ci sprawę. Nie mówiąc już o tym, że może być to celem samym w sobie.
 
Jak widzisz, joga to nie tylko mata i pozycje (asany), które wymagają niezłej giętkości. Podobnie Hyta to nie tylko dom, który jest ładny. Jedno i drugie ma wiele wspólnego z filozofią życia. Życia, które jest głębokie i proste, a wcale nie musi dużo kosztować.




Scandinavian Cabins - Hyta by KIK ARCHITEKCI