HYTA INSPIRUJE

Własna Hyta to nie tylko dom na zgłoszenie. To również styl życia, w którym czerpiemy z idei minimalizmu

Minimalistyczne podejście zakłada zaś rozsądne dysponowanie tym, co posiadamy. A skoro tak – to jak Ci się widzi pomysł wynajmowania swojego domku na doby, gdy Ty nie planujesz z niego korzystać?
 
Biorąc pod uwagę stawki w najmie krótkoterminowym, możesz na tym nieźle zarobić. Zwłaszcza, że podczas pandemii Polacy chętniej decydują się na wakacje w domku rekreacyjnym niż na drogie pokoje hotelowe. Trzeba tylko wiedzieć, jak zrobić to bezpiecznie.


Przygotowanie domku pod wynajem krótkoterminowy

Czy będzie Cię to kosztować sporo czasu i pieniędzy? Niekoniecznie – może nawet na tym oszczędzisz. Jeśli dopiero urządzasz swój dom, od razu pomyśl o najemcach. Wstawiając do niego drogą, skórzaną sofę, będziesz więcej ryzykować przy potencjalnych zniszczeniach. Być może uda Ci się urządzić domek taniej, zyskując jednocześnie większą swobodę i spokój.
 
Nie obawiaj się przy tym, że za każdym razem trzeba będzie wielkich przygotowań. Przy najmie krótkoterminowym ludzie będą potrzebować talerzy, garnków i sztućców tak samo jak Ty, gdy spędzasz tu miłe chwile. Wystarczy więc, że posprzątasz lokal.

Jak możesz zdalnie zarządzać wynajmowaną nieruchomością?

Dobrzy sąsiedzi to podstawa. Nie tylko upewnią się, że z Twoim domkiem nie dzieje się nic złego, ale mogą Ci również pomóc w formalnościach. Przy odrobinie szczęścia umówisz się z kimś na przekazywanie kluczy. Wówczas możesz ustalać godziny przyjazdu przez telefon lub komunikatory internetowe. A w tym czasie podróżować po całym świecie.
 
Jeśli ta opcja nie wchodzi w rachubę, istnieją firmy, które zarządzają takimi domkami. Podpisując z którąś z nich umowę, koniecznie zapytaj, kto poniesie odpowiedzialność w razie wystąpienia zniszczeń.“Dom to oglądanie księżyca wschodzącego nad szałwią i towarzystwo kogoś, kogo można przywołać do okna, żebyście obejrzeli to razem. Dom jest tam, gdzie tańczysz z innymi, a taniec to życie.

Stephen King

Czy przychód z najmu na doby to działalność gospodarcza?

To dość skomplikowana sprawa. Większość interpretacji prawnych sugeruje jedno. Jeśli najem krótkoterminowy jest prowadzony w sposób okazjonalny i nie stanowi Twojego głównego źródła przychodu, wówczas nie musisz zakładać działalności.
 
Wątpliwości w tym zakresie ma też  rozwiewać ustawa Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2021 roku. Wskazuje ona, że przychody z najmu powinny być obejmowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wyjątkiem ma być sytuacja, w której nieruchomość wchodzi w skład majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.
 
Znaczenie może mieć jednak wiele czynników. Dlatego zawsze warto sprawdzić temat z radcą prawnym przed podjęciem decyzji o wynajęciu domku.

Zamiast najmu krótkoterminowego możesz wybrać home swapping

Jeśli temat wynajmu Cię przeraża, możesz poszerzyć swoje możliwości w jeszcze jeden sposób. Home swapping (lub home exchange) polega na… zamianie domów na ustalony okres. Zazwyczaj organizuje się to poprzez portale internetowe, które biorą na siebie większość formalności.
 
Nietrudno sobie wyobrazić, że w ten sposób możesz przeżyć niezapomniane wakacje. I to niekoniecznie w naszym kraju. Możesz poszukać lokum na wymianę za granicą.Scandinavian Cabins - Hyta by KIK ARCHITEKCI