HYTA INSPIRUJE

Minimalizm w praktyce – jak krok po kroku uprościć sobie życie?

Przeprowadzka do nowego domu to idealna okazja, żeby posprzątać w swoim życiu i podjąć decyzje, które zbliżą Cię do ograniczenia ilości niepotrzebnych przedmiotów i stresu. Minimalistyczne podejście pomoże Ci zobaczyć świat inaczej: pozwoli zwolnić tempo i podejmować bardziej świadome decyzje. Przystań na moment i zastanów się, co Cię przytłacza, a później wyeliminuj to ze swojego życia, stawiając na prostotę i balans. Zobacz, jak zrobić to krok po kroku.

Jakość, a nie ilość

Faktem jest, że kupowanie przedmiotów z surowców słabej jakości gwarantuje szybkie zużywanie i wyrzucanie ich, zanim jeszcze się nimi nacieszysz. Tym samym kupując wysokogatunkowe rzeczy, masz pewność, że pozostaną z Tobą na dłużej. Zacznij od małych kroków – wybierając meble do salonu poszukaj takich, które wykonane zostały z naturalnych surowców, zwracaj uwagę na skład i jakość wykonania, zapytaj o radę specjalisty. Każde takie świadome podejście do decyzji konsumenckich uchroni Ciebie przed źle wydanymi pieniędzmi, a środowisko przed narastającą górą odpadów.

Uprawiaj ogródek

Minimalizm na talerzu to świetny pomysł na początek przygody z prostym stylem życia oraz dobry sposób na zadbanie o siebie i swoją rodzinę. Uprawianie własnych owoców, warzyw oraz ziół zapewni Ci więcej czasu na świeżym powietrzu i pewność, że wiesz, co jesz. Dzięki temu, że pomidory na śniadanie zrywasz rano z krzaczka, nie musisz kupować żywności na zapas, a więc marnujesz jej mniej. Ekologia i umiar w jednym.

Gdy ma się więcej, chce się więcej. To błędne koło “więcej”, uzależnienie od zdobywania i posiadania. Musimy nauczyć się dostrzegać, kiedy już nam wystarczy, i cieszyć się z tego, co mamy.

Leo Babauta

Książeczka minimalisty. Prosty przewodnik szczęśliwego człowieka

Nie kupuj, pożyczaj

Każdy zakup to kolejna rzecz do kolekcji i do pomieszczenia w domu. I choć nasze domy do 35m2 są niezwykle przestronne i potrafią zmieścić całą rodzinę, to szkoda zagracać sobie przestrzeni rzeczami, z których korzystasz raz na rok. A więc blachę do pieczenia pożycz od sąsiadów, a samochód na weekend od rodziców. Szybko zorientujesz się, że wiele rzeczy, kupowanych na co dzień, nie przydaje się często i zalega latami – szkoda, żeby zabierały Ci miejsce na relaks.

Szukaj przygód

Zdarza się tak, że podejmowanie powyższych wyzwań przychodzi z trudem. Nic dziwnego, jesteśmy w końcu przyzwyczajeni do kupowania i definiowania siebie za pomocą otaczających nas przedmiotów. Wprowadzenie minimalizmu w życie może zająć Ci trochę czasu, ale nie warto zrażać się na samym początku. Dobrą metodą wypełnienia sobie pustki może być wykorzystanie przestrzeni życiowej na zdobywanie nowych doświadczeń. Wybierz się na kurs gotowania, zajęcia jogi czy warsztaty rękodzieła. Zobacz, jak przyjemnie jest nabywać nowe umiejętności i uczyć się od najlepszych.

Minimalizm pozwala nam odetchnąć z ulgą i przeżywać to, co naprawdę w życiu ważne. Projektując Hytę staraliśmy się zaszczepić ideę minimalizmu już na etapie projektów, aby pomóc Ci w spokojnym i świadomym zarządzaniu swoją przestrzenią życiową.

Scandinavian Cabins - Hyta by KIK ARCHITEKCI